Kedy a ako naučiť dieťa plávať?

Vzťah k plávaniu sa u detí buduje postupne a úzko súvisí s ich psychomotorickým vývojom. Ako má rodič postupovať, aby dieťa začalo plávať rado? Skúste to s rozvahou.

Zoznamujte deti s vodným živlom od batoľacieho veku

Rodičovská rola je pri pestovaní dobrého vzťahu k potápaniu a plávaniu nezastupiteľná. Dieťa sa musí naučiť riešiť situácie, keď sa mu zdá, že mu dochádza vo vode sila a cez hru sa zbaviť strachu z potápania. Každému dieťaťu nie je odvážnosť v tomto smere daná, čo môže súvisieť s bojazlivou povahou alebo s rodinou históriou, keď niekto z príbuzných utopil. Preto rešpektujte aktuálne hranice svojho dieťaťa. Predídete tak bojkotu vodných radovánok.

Správny vek na výučbu plaveckých štýlov

V prvom roku života sa časť rodičov rozhodne zapojiť svoje dieťa do kurzov plávania. Názory na tieto kurzy sa rôznia, ale nemožno im uprieť jednu zásadnú zručnosť, ktorú si malí účastníci osvoja - a tou je prirodzený pohyb vo vode bez strachu z potápania. Optimálny vek na zoznamovanie s vodou je medzi štvrtým a piatym rokom. Dieťa rozpoznáva priestor okolo seba, odhaduje hĺbku, učí sa, ako reagovať, pokiaľ do vody spadne. Až po šiestom roku veku je vhodné začínať s výučbou plaveckých štýlov. Aj odvážne deti sa totiž vo vode rýchlo unavia. Chybou pri učení sa plávania je prehnaná ctižiadostivosť rodiča – napríklad tlak na počet uplávaných bazénov.

Ako dieťa motivovať k plávaniu?

Deti sa učia hrou a je lepšie ich pozvoľna zapájať do bežných aktivít ako sú hry s vedierkom a formičkami, prelievanie, zbieranie hračiek na plytčine. Môže sa vám zdať, že sa v určitom období vaše dieťa nijako progresívne v plávaní nezlepšuje, ale verte, že mu dávate to hlavné, čo v skutočnosti potrebuje – dôveru v seba, vo vás a vodný živel. Deti musia mať istotu, že majú vo vode určitý pevný bod, niečo, čoho sa môžu zachytiť. Preto ich učte súvahe. A skôr než súťaživosť, im odovzdávajte pokoj, ktorý ich v budúcnosti môže uchrániť od úrazu. Ročne sa utopí okolo dvesto ľudí, väčšinou v prírodných zdrojoch vody. Ale časté sú aj nehody v záhradných bazénikoch. Je nutné deti naučiť opatrnému pohybu okolo plavidiel a vyhodnocovať riziká pri skokoch do vody.

Tipy, ako zaistiť bezpečie okolo vodných zdrojov tu.

Pomôcky pre bezpečné plávanie

Na plávanie je nevyhnutné mať len niekoľko pomôcok, ale kvalitných. Sú to detské plavky alebo plienky do bazéna, neskôr spoľahlivé rukávy (skôr penové, než nafukovacie), prípadne penový pás. Pre bezpečnú hru vo vode potom poslúžia rôzne hračky, penové rezance alebo doštičky. S týmto vybavením si niekoľko rokov vystačíte, investujte ale do kvalitnej starostlivosti o pokožku, ktorá sa kvôli čistidlám v bazénoch rýchlo vysuší.

Tip redakcie: Naučte deti spočinúť v polohe na chrbte (splývanie), v ktorej môžu načerpať silu, aby doplávali ku kraju. Táto poloha im pomôže sa tiež vyrovnať s prípadnou panikou z vody