Netoxická domácnosť: Ako začať?

Prečo by sme sa mali zaujímať o to, akými prostriedkami doma upratujeme? Dôvodov je viac a nie sú to zďaleka len tie, ktoré myslia na stav životného prostredia a čistenie odpadových vôd.

Dôvody pre prechod na netoxickú domácnosť

Predstavte si svet, v ktorom ľudia nemajú ekzémy, kontaktné alergie a ďalšie zdravotné neduhy. Netoxická domácnosť vás možno zázračne nevylieči, ale môže pomôcť zmierniť prejavy vašich chronických ťažkostí. Netoxická domácnosť je bezpečná pre deti i miláčikov a podporuje rodinný rozpočet, pretože keď začnete, zistíte, že polovicu skôr používanej domácej chémie už nepotrebujete.

Začíname: Obmedzujeme množstvo drogérie a dôkladnejšie čítame zloženie

Postupne rozpoznávajte, ktoré prípravky môžete nahradiť ekologickejším variantom. Prvé pravidlo je, že nekupujete domácu chémiu, ktorej obsah budete čítať dlhšie ako minútu (pozornosť venujte tenzidom, konzervantom, ropným zložkám a silikónom). Čím menej zložiek, tým väčšia šanca, že čistidlá nebudú nikomu z rodiny spôsobovať ťažkosti. Ak si nie ste istí, čo použiť, skúste ekologicky odbúrateľné čistiace prostriedky na upratovanie domácnosti.

Pranie mydlovými orechmi nie je pre každého, ale existujú varianty

Pranie bielizne je samostatná disciplína pri zavádzaní netoxickej domácnosti. Ak ste zvyknutí, že na pranie nutne potrebujete prášok alebo kapsulu a silne aromatickú aviváž, skúste zavrieť oči a tieto produkty pomyselne nahradiť mydlovými orechmi, mydlovými vločkami alebo pracími gélmi (s mydlovými orechmi). Sóda alebo perkarbonát sodný sú až vyššie dievčenské a nemusia vyhovovať každému.

Čím dokonale vyčistíte domácnosť?

Pri čistení domácnosti by ste mali vystačiť s niekoľkými produktmi. Schovávajte si staré oblečenie z prírodných materiálov, ktoré použite pri upratovaní (napríklad spoločne s utierkami z mikrovlákna). Na čistenie je ideálny ocot. Ak vám nevonia, skúste povrchy čistiť mydlovou vodou, kľučky treba citrónovou šťavou. Na upratovanie zakúpte v lekárni jednorazové rukavice (vyšetrovacie alebo chirurgické, latexové každému nesvedčia). Na okná si kúpte parný čistič. Štartovacia sada prípravkov na čistenie napr. tu.

Chcete, aby váš dom voňal, ako na to?

Sviečky, vône v sprejoch a éterické oleje nemusia vyhovovať kvôli intenzite alebo zloženiu všetkým členom domácnosti. Rozhodne sa zbavte vôní v spreji. Nasušte si radšej bylinky (šalvia, levanduľu) a premiešajte s kryštálmi soli a umiestnite do misky na okno. Podobnú službu vám urobí aj klinčeky alebo sójové vosky do aromalampy. A sviečky si už kupujte len z včelieho alebo sójového vosku.

Začať uplatňovať pravidlá netoxickej domácnosti je najlepšie pozvoľna, riaďte sa svojimi potrebami.